7 kõige lahedamat hoonet ja ehitist maailmas

Millised on maailma kõige lahedamad ehitised? See on küsimus, mis tekitab vaidlusi ja vastuolusid. Ja sellest ei aita ka see, et “lahe” on meil erinevalt defineeritud.

Aga… me püüame sellele ikkagi vastata.

Lahe on keeruline asi. See on subjektiivne ja selle määratlus muutub sageli koos vanuse ja asjaoludega.

Selle artikli jaoks vaatleme “lahedat” kui värsket, uut, uuenduslikku ja edumeelset.

Me ei väida, et need kõige lahedamad hooned on ka parimad hooned – see oleks veelgi raskem küsimus. Kuid need on kindlasti ühed maailma kõige lahedamad hooned.

Iga arhitektuuriloetelu on subjektiivne, seega ärge solvuge, kui teie lemmikhoone ei pääsenud nimekirja. Püüdsime oma valikuid tehes arvesse võtta võimalikult palju tegureid, kuid kõik ei mahtunud lihtsalt ära.

  1. Notre Dame’i katedraal, PariisNotre Dame katedraal

Notre Dame on üks maailma tuntumaid hooneid. Pole raske mõista, miks. Selle gooti arhitektuur on lihtsalt vapustav – eriti kui seda vaadata üle Seine’i jõe Ile de la Cité ees.

Tegemist on ju ühe maailma kõige lahedama hoonega, mis on sajandite jooksul inspireerinud paljusid teisi arhitekte.

Me saame öelda vaid “vau”.

Notre Dame’i katedraal lisati 1979. aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja ja meelitab igal aastal miljoneid külastajaid. See on olnud üks Prantsusmaa tähtsamaid religioosseid ehitisi juba peaaegu aastatuhande jooksul, kuid see ei ole kuulus mitte ainult oma religioosse tähtsuse poolest; see on ka üks maailma kõige lahedamaid ehitisi oma lummava arhitektuuri poolest.

  1. Pompidou keskus, Pariis

On mitu põhjust, miks Pompidou keskus on üks meie valikutest maailma kõige lahedamate hoonete seas.

Esiteks ja eelkõige tutvustas see maailma linnades uut arhitektuuristiili (mida nimetatakse “kõrghoonete arhitektuuriks”). See on… kole, kuid omal kummalisel moel ilus.

Teiseks, see on täis suurepärast kunsti. Pompidou keskuse projekteeris prantsuse arhitekt Renzo Piano ja seal asub Euroopa suurim kaasaegse ja kaasaegse kunsti avalik kollektsioon. See on tõeliselt ainulaadne hoone, mis annab külastajatele (ja pariislastele) palju rohkem, kui nad ootavad.

  1. Luxor Hotell, Las Vegas

Nevadas Las Vegases asuv Luxor Hotel on üks tuntumaid hooneid Stripil.

Oma elegantse musta klaaspüramiidi ja selle tipust välja laskuvate valguskiirte abil paistab see silma nagu majakas igale Los Angelesest tulijale, kes pole kunagi Las Vegases käinud.

See on kindlasti tähelepanu tõmbav ja ühtlasi üks maailma kõige lahedamaid hooneid.

Loodetavasti ükspäev saavad ka Eesti kasiinod keldritest välja ronida ja mõned vinged hooned püsti panna.

  1. , London

Londoni silla torn

Pikka aega tagasi võeti vastu parlamendi seadus, et vana Londoni sild tuleb hävitada, et teha ruumi uuele sillale.

See tähendas, et Londoni elanikud pidid harjuma jõe ületamisega ilma keskaegse konstruktsioonita. See tähendas ka seda, et üks ikooniline ja ainulaadne maamärk hävitatakse, ükskõik kui palju kohalikud elanikud selle hävitamise vastu ka ei protesteeriks.

Lahendus? Ehitada see teise ikoonilise ehitise peale, mis oleks seda avasüli vastu võtnud.

Nii sündis London Bridge Tower. Tänaseks on see lahe hoone Londonis kõik, mis vanast Londoni sillast alles on jäänud, ja nüüd asub seal Skygarden – avalik vaateplatvorm, mis pakub suurepäraseid vaateid linnale (ja kaugemale).

  1. Burj Khalifa, Dubai

Maailma lahedatest hoonetest ei saa tegelikult rääkida ilma Dubaisse minemata.

Selles linnas asuvad mõned maailma kõrgeimad ja muljetavaldavamad ehitised, sealhulgas… Burj Khalifa. See torn on uskumatu 829,8 meetri kõrgune ning sisaldab kontoreid, restorane, kortereid ja isegi hotelli. Kuid isegi kui külastate Dubaisse vaid vaatamisväärsuste pärast, on see ikkagi üks maailma lahedamaid hooneid.

  1. Sydney ooperimaja, Sydney

Sydney ooperimaja on üks maailma kõige lahedamaid hooneid … ja ka üks tuntumaid.

Kaugelt vaadates näeb see välja nagu iga teine hoone, kuid lähemale jõudes mõistad, et selle disainis on midagi erilist. Koorikkatus loob ainulaadse struktuuri, mis mingil põhjusel tekitab aukartust ja imestust. See ei ole nagu ükski teine hoone maailmas.

  1. Guggenheimi muuseum, Bilbao

Hispaanias Bilbaos asuv Guggenheimi muuseum on üks moodsamaid hooneid meie maailma kõige lahedamate hoonete nimekirjas.

Selle projekteeris Ameerika arhitekt Frank Gehry ja 1997. aastal sai sellest linna muutnud uhiuue “Bilbao efekti” keskpunkt.

Muuseumis on uskumatu rida eksponaate, kuid see on ka üks Bilbao suurimaid turismiatraktsioone. See on tõeliselt lahe hoone, ükskõik kuidas seda ka ei vaataks.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks võib öelda, et maailma kõige lahedamad hooned ei ole mitte ainult ainulaadsed või uuenduslikud, vaid ka jätkusuutlikud. Need ehitised vastavad tänapäevastele vajadustele, austades samal ajal seda, mis oli enne neid, ja uuendades tuleviku jaoks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *