Millist päikesepaneeli valida?

Päikesepaneeli võib ehituselt võrrelda pangakaardiga, mis kihtidena kokku laotud ja pressi all lamineeritud. Sellel on viis kihti – peegeldust vähendava pinnatöötlusega klaas; polümerist kilematerjal; omavahel ühendatud päikesepatarei elemendid; veel üks kiht polümerist kilematerjali ning alusmaterjal, milleks on tavaliselt plastikust plaat. Kui erinevad kihid on omavahel kokku lamineeritud, pannakse ümber alumiiniumist raam, tagaküljele kinnitatakse kaablite niiskuskindlaks ühendamiseks karp, milles asuvad ka dioodid, mis peavad elektrivoolu mööda juhtima, kui paneel päikesevarju satub.

Päikeselektrijaama valikul võib alustada sellest, kui suurele pinnale, mitu paneeli, millise soovitava aastase toodanguga soovitakse panna. Valikuid on seega mitmeid. Kindlasti peab päikeseenergia tootmiseks üles seatud süsteem koosnema kolmest olulisest komponendist:

Kõige aluseks on korralikud n ing kvaliteetsed kinnitustaamid, mis on päikesepaneelidele aluseks. Kinnitusraamide valik sõltub paigalduskohast ja katusetüübist. Kõige odavam on kinnitada PV-paneele viilkatuse pinnale. Paneelide maa peale  ja lamekatusele kinnitamine on reeglina kallim, kuna raamid on massiivsemad ja kinnitused peavad olema tugevamad.

Raamile on vaja kinnitada ka päikesepaneelid, mis on siis reaalselt energiat tootvad elemendid. PV- paneelide kasuks peaks otsustama juhul, kui katuse pind, kuhu päikesepaneel soovitakse paigaldada,  on piiratud, aga soovitakse saada maksimaalet võimsust. Siin on soovitav kasutada maksimaalselt efektiivseid  monokristall paneele, kuna sellisel juhul saab ühele pinnaühikule paigaldada rohkem võimsust. Mono paneelid on veidi kallimad kui polükristall paneelid ning oma värvuselt tumedad. Garantii ja töökindluse osas poly ja mono paneelidel vahet pole.

Lisaks päikesepaneelidele ning nende kinnitamiseks soetatud alusplaadile on vaja ka inverterit. Kasutada saab ühe, kahe ja kolmefaasilisi võrguinvertereid sõltuvalt jaama suurusest. Kolmefaasilised inverterid algavad võimsusest 5kW. Väiksemate jaamde puhul tuleb kasutada ühe või kahefaasilisi invertereid. Oluline on ka, kuhu inverter paigaldatakse – kas välja või sisse- sellest sõltub inverteri IP aste. Paneelide arvust, võimsusest, erinevate väljade arvust ning pingest tulenevalt valitakse konkreetne inverteri mudel, mis sobib paneelide ning nende grupeeringuga kõige paremini.

Päikeseenergiasüsteemi planeerimisel on kõige olulisem leida sobiv paik päikesepaneelide paigaldamiseks. Päikesepaneelid peaksid olema suunatud lõunasse ja neile ei tohiks langeda varjusid, sest see vähendab tootlikkust. Kui sobivat katusepinda ei ole, siis on võimalik päikesepaneelid paigaldada ka maapinnale või hoone fassaadile. Optimaalne nurk päikesepaneelidele on 40°, mis tagab suurima tootlikkuse aastaringselt. Paigaldades päikesepaneelid katusele, tasuks enne üle vaadata katuse seisukord. Kui lähiaastatel on plaanis katuse vahetus, siis on võimalik kasutada hoopis päikesepaneele, mis lisaks energiatootmisele asendavad ka katusekatte materjali. See kaks-ühes toode sobib pea kõikidele katusetüüpidele ja annab hoonele uue särava väljanägemise.

Eestis on kõige optimaasem päikesepaneelid paigaldada lõuna suunas ja 40° maapinna suhtes. Selline asetus on parim, kui on soov saada aastaringselt maksimaalne energiakogus. Mida suurem on paneelide nurk seda paremini tuleb sealt lumi maha. Samas kui teoreetiliselt kataks lumi paneelid alates detsember kuni veebruari lõpp, siis väheneks aastane tootlikkus vaid 8%. Mida kõrgemale katuse pinnast või kaugemale seinast PV paneelid paigalda, seda rohkem energiat need toodavad, sest nõnda on paneelidel parem jahutus. Mõne paneeliga süsteemi saab paigaldada ka ilma alusraamita otse katusele või seinale. Suuremate süsteemide installeerimisel kasutatakse spetsiaalset alumiiniumprofiilist alusraamistikku, mille peale päikesepaneelid omakorda kinnitatakse. Kui katus ei võimalda päikesepaneelide paigaldamist kagu – edel suunal, katuse nurk on ebasobiv või pole katusel piisavalt ruumi, siis hea alternatiivina on võimalik päikesepaneelid paigaldada maapinnale.

Päikesepaneelid on suur investeering. Eramute puhul tasub investeering end reeglina ära umbes  9–10 aastaga, milline see aga täpselt olema saab, ei ole võimalik  öelda, sest kui palju tõusevad elektrihind ja võrgutasud, ei oska keegi täpselt ennustada .

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga