Milline kasvuhoone eristub teistest ?

aiamaja

Klaasist või plastistkasvumaja?

Jätkem meelde, kasvuhoone ost on pikkaajaline investeering. Hea kasvuhoone eluiga on pikem kui autol. Mõelge siis hästi läbi kui head kasvuhoonet Teie ja teie lapsed väärt on. Kui oled kord raha paigutanud kasvuhoonesse, siis ei mõtle kohe kindlasti seda igaaastaselt välja vahetada.

Kuidas võiks kasvuhoonesse suhtuda, kas meelas kirg või tüütu ja nüri tegevus aias juures ? Ilmselt see ütleb kõik kui suur saab olema inimese rahapaigutus kasvuhoonesse. Kui kasutada kasvuhoonet pikki aastaid ja päevast päeva siis tasub kindlasti vaadata kvaliteedi poole mis ka end ära tasub. Kvaliteetne kasvuhoone on aia ehteks, mitte ainult praktiliseks kohaks.

Peaks lihtsalt korraks mõtlema, mida kasuhoone kasvatama hakkab ja kui suures mahus, sealt on võimalik suurus välja mõelda.

Kuidas teha vahet materjalidel ?

  1. Kasvuhoone peaks olema alumiiniumist konstruktsiooniga ja kattematerjalina soovitame kindlasti polükarbonaatkatet mitte klaasi.
  2. Alumiiniumraam on kerge ja kestab väga-väga kaua, erinevalt rauast, mis roostetab aastatega läbi.

Millised on nende materjalide plussid ja miinused?

Kõigile võib meenuda vanaema juures olev klaasist kasvumaja kuid ajad on edasi liikunud ning klaasi odavus peegeldub ka selles, et seda on lihtne purustada, vajab rohkem hoolt ning pole taimedele mõeldes kõige parem.

Klaasi eeliseks võib pidada selle odavust, kuid hinnavahe väheneb iga aastaga. Tõesti eelis on läbipaistvusel ja nostalgiat tekitaval välimusel, lihtsalt inimestele meeldib näha harjumuspärast kasvuhoonet.

Taimede lemmik on polükarbonaat, see hajutab valgust ning laseb taimedele läbi vajaliku spektriosa ning suudab paremini sooja hoida. Kuna meid mõjutavad öökülmad siis on mõistlikum jällegi plast. Märksa pikaealisem on polükarbonaat, mis ei purune lihtsasti ning kaalub märksa vähem.

Polükarbonaadi paksus võiks olla alates 6 kuni 8mm. Kuigi väga väikestel kasvuhoonetel kasutatakse ka 4mm paksust katet, peaks suurematel mudelitel alla 8mm paksust katet vältima, kuna suurem lumi võib selle sisse vajutada.

Plastiku ainuke miinus, mida ka soome kolleegid oskasid välja tuua, on seni veel kallim ruumeetri hind.

Kui suurt kasvuhoonet valida?

Kindlasti tuleks arvestada varuga. Iga kirglikul kasvuhoone pidaja teab, et kasvuhoone ei jää tühjaks vaid alati jääb pigem ruumi puudu. Kahju on sellest, kui valik tehtud ja siis avastatakse, et ikka liiga kitsas.

Hobiaednikule oleks optimaalne suurus 10-14m2. Sinna mahub valik tomateid, kurke, paprikaid ja samuti maitsetaimi ja salatirohelist. Ei saaks väita, et selline suurus jääks kellegile kättesamatuks.

Kasutusmugavus peaks olema maksimum. Sinu meel on rahul ja tead, et kasvumaja on olemas ka aastate pärast. Halvema kasvumaja puhul oled ilmselt rõõmus vaid kassas kui vähe maksma pidid, kuid ülejäänud aja mõtled kui vale valiku olid teinud.

Hea kasvuhoone on seest avar ja väljast viisakas, konstruktsioon on tugeva profiiliga ja jäik ning kannatab ära nii raske lume, tormituuled kui katusele ronimise. Kvaliteetsel majal liiguvad katuseluugid ning uksed sujuvalt ning murevabalt, odavamal kipuvad need loperdama ning lihtsalt siinidelt maha jooksma.

Nagu ikka harjub inimene kõige heaga kiirelt ära kui kõik mis on halb ikka närib meie hinge, nii võib uue kasvuhoone kvaliteet kiirelt ununeda.

Lisavarustus kasvuhoonele ?

Kindlasti peaks hankima mõned riiulid kasvuhoone seinale ja tööpind istutamiseks ja muuks tööks. Riiulid võimaldavad kasutada piiratud ruumi optimaalselt ära ning töölaua tasapindadele saab paigutada ka vajalikud tööriistad, potid ja abivahendid.

Elu muudab lihtsaks elektrilised katuseluugid, nii ei pea 2 korda päevas turnima ega küünitama lae all. Kaasaegsed majakesed kasutavad niiskuseandureid ja kastavad maja siis kui selleks vajadus on. Kasvuhoone pidamine ei tohi kujuneda nuhtluseks ja kohustuseks, vaid peaks pakkuma naudingut. Rikked automaatikaga on harvanähtav, nii tasub jätta tüütud tegevused masinate hooleks.
klaasist

Millistel tingimustel rajada kasvuhoone ?

Kohavalikul tuleks lähtuda vaid päikesest, et see ei oleks kuidagi puudega piiratud. Kasvumaja asetus võiks jääda täpselt lõuna ja põhja poole, selline asetus võimaldab mõlemalt poolt päikesel oma tööd teha. Suurte puude all on oht, et tuulega võib kukkuda peale mõni suurem oks, samuti koguneb lehti ja muud prahti, mida on tüütu puhastada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga