Mida oleks vaja hea katuse jaoks?

 

Katusekatte või -tööde maksumust saab vaadata kui hädapärase olukorra päästmist või siis hoopis kui täispaketti, mille tulemusena sünnib funktsionaalne katuselahendus.  Plekk katus annab talvel lumekoormuse all kindla tunde, et kukkuv lumi ei taba inimesi ega vara ning et katus peab vastu ka ohtlikult sähviva äiksehoo.

Mida elu on näidanud on see, et kui inimene isegi investeerib katusesse mis kestaks aastakümneid siis kinnitustepealt hoitakse nii palju kokku, et need kestavad vaid mõned aastad.

 

Kas teadsid?
Tuleohutuse seaduse kehtestamisest, mille järgi see kohustus on määratud, möödus septembris viis aastat. Nii peab kõigis majades olema käinud juba paberitega korstnapühkija, et hinnata kütteseadme seisukorda. Kui pole veel jõutud korstnapühkijat kutsuda, siis peab see olema tehtud kiires korras.
Eramajades kehtib reegel, et kütteseadet on võimalik puhastada aga iga viie aasta tagant on nõutav niiöelda paberitega korstnapühkija sertifikaat tuleohutuse kohta.

Katusesüsteemid veele.

Kindlasti oleme kõik näinud maju millel vihmavesi on mööda seina alla nirisenud ning jätnud jubeda musta triibu mööda seina alla, selle vältimiseks ongi vaja investeerida ka korralikkudesse rennidesse ning torudesse, mis vihmavee kindlapeale majast eemale juhivad. Renne valides peaks arvestama sellega, et neil võiks olla võimalikult vähe liitekohti, ning seetõttu oleks parem kasutada võimalikult pikki ja mõistlikkuse piires ühes tükis renne.

Kindel nõue on renn kinnitada sarikate külge mitte lootma jäädes mõnele lauale, mis ei pruugi suure vee puhul vastu pidada. Kui sarikasamm on suurem kui tootja lubatud suurim kinnituste samm, tuleb kinnitused paigaldada igasse sarikasse ja lisada üks iga kahe vahele.

Vihmaveesüsteemi juures on oluline kasutada ka spetsiaalset ja kahepoolse pinnakattega tsingitud terast, sest korrosioon ohustab seda katusetarvikutest ilmselt kõige enam. Mida Eesti kliimas kasutada ei soovita, on maapealse vihmaveetorustiku kinnine ühendamine maa-aluse drenaažiga. Selline suletud süsteem on mitu kuud jäätunud ja seda on võimatu puhastada. Küll aga on nutikas paigaldada jäätunud rennide ja torude töökorras hoidmiseks küttekaablid.

maja katus

 

Lumepiire

Mõtlema peab ka lumetõketele. Tõkke ülesanne on peatada katuselt alla libisevad lumekamakad mis allolijaid vigastada võiksid. Just siin peitub võti leidmaks lahendust, kui palju ja kuhu lumetõkked paigaldada. Samuti on lumetõkked erilise tähtsusega sellistel katustel, kus on mitmes kõrguses katusepindu, sest kõrgemalt langev jää võib rikkuda allapoole jääva katusekatte. Lumetõkete asetus räästas peab olema selline, et tekkiv koormus langeks kandeseintele.

Hea lahendus näeks välja selline, et kui on kerge lumesadu ja sulailm siis lumi pääseb tõkke alt läbi ning libiseb otse üle räästa alla. Selleks on võimalik kasutada torupiiret või lumetõkkeaeda. Kindlasti on tähtis see, et keegi ei kinnitaks lumetõket lihtsalt pleki külge vaid ikkagi kindlalt roovlaudadesse. Kolmnurksed lahendused on hea hinnaga kuid suure raskuse puhul võivad koos lumega alla tulla ning kahjustada katuseplekki.

Siiski ei tähenda lumetõke seda, et rohkem lume pärast muretsema ei peaks, Heaperemehelik on paksem lumi katustelt siiski eemaldada vähemalt selles osas, mis ületab lumetõkete kõrgust.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga