Kui tõhus on maakütte soojus- ja jahutussüsteem?

Viimaste aastakümnete jooksul on energiasäästlike tehnoloogiate populaarsus oluliselt suurenenud. Kui suurem osa eramajapidamistest on reeglina ehitatud õli ja gaasikütte süsteemidele, on maakütte soojus- ja jahutussüsteemid saavutamas aina suuremat populaarsust kui säästlikud asendused.

Süsteemid

Geotermilised süsteemid kasutavad maapinnas leiduvat soojust ning nende soojuspumpasid saab kasutada pea igal pool. Selliste süsteemide paigaldamise hulk on oluliselt tõusnud viimaste aastate jooksul  ning paljud majapidamised asendavad enda vedel- või tahkeküttekateldega süsteemid just maaküttega.

Maaküttesüsteemid suudavad säästa umbes 50% rohkem energiat, kui maagaasi katlasüsteemid, sest need kasutavad kuni 70% vähem energiat, kui elektrised konditsioneerid või õhksoojuspumbad.

Eelised

Isegi kui väliskliima temperatuur varieerub aastaaegade ning kuude vahel, on maapinna sisetemperatuur suhteliselt stabiilne jäädes 4-5 kraadi ümber. Seega töötab maaküttepump, mis on peamine küttesüsteemi osa, sooja pumpajana maapinna seest külmematel kuudel, et tuua sooja õhku tuppa. Soojematel kuudel aga seevastu toodab maapind jahedamat õhku, mida saab sis kasutada teie elamise jahutamiseks.

Tööpõhimõte

Maaküttesüsteemid koosnevad vaid mõnest elemendist, mis tagavad nende töö. Soojuspump töötab selleks, et üle kanda soojusenergia ühest kohast teise. See ülekanne toimub läbi suletud torustikusüsteemi, mis sisaldab jahutusvedelikku või külmumisvastast ainet, mis imab endasse soojusenergiat. Kui torudes voolav vedelik on soojendatud, siis pumbatakse see tagasi süsteemi ning see protsess kordub. Soojendamise ja jahutamise torud on vajalikud, et liigutada soojendatud või jahutatud õhk maja erinevatesse tubadesse laiali. Lõpuks on soojuspumbaga ühendstud ka termostaat maja sees ning soojuspump lülitab end vastavalt vajadusele automaatselt sisse ja välja.

Geotermilised süsteemid töötavd kasutades ära maapinna sisetemperatuuri, mitte õhutemperatuuri. Nad teevad väga vähe müra ning nende hooldamine on lihtne. Lisaks sellele töötavad nad väga pikki aastaid tagades teile soodsa toasooja. Need süsteemid suudavad hoida teie majas mõnusat temperatuuri hoolimata sellest, kas väljas on väga külm või palav. Süsteemile on võimalik lisada ka kompressorit ja ventilaatorit, et lisada veelgi mugavust ning energia kokkuhoidu.

Elamurajoonides kasutatavad maaküttesüsteemid koguvad populaarsust väga õigetel põhjustel. Tänapäevases majandusolukorras on oluline kulutada vähem raha ning säästa nii palju energiat, kui võimalik ning geotermilised süsteemid on selle saavutamiseks suurepärased vahendid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga