Kodu soojustamine on meie kliimas oluline

Kodu soojustamine tuleb reeglina kõne alla siis, kui kätte on jõudmas talv ning oosata on külmemaid ilmasid. Võib juhtuda, et te ei ole rahul sellega, kui soe on teie kodu talvel ning leiate, et tleb tegelema hakata soojuspidavuse parandamisega. Igal koduomanikul on vaja kindlasti otsustada, millist süüpi soojustamist ning mis mahus ta vajab. Parim võimalik viis selle teada saamiseks on helistada elukutselistele soojustusega tegelevatele firmadele ning telida energiaaudit. Nemad viivad läbi maja põhjaliku mõõdistamise ning hindamise, mille käigus tuvastatakse kõik kohad, kus on tekkinud tuuletõmbus ning kust maja oma soojust kaotab. Mistahes tüüpi soojusutuse efektiivsust mõõdetakse kasutatava materjali soojapidavuse väärtuse kaudu (R-väärtus), mida arvutatakse siis iga sentimeetri kohta materjali paksusest.

Selleks, et arvutada vajalik kodus kodusoojustamise materjali olemasolevale soojustusele lisaks, peate te esmalt lülitama hoonest välja elektri. Samuti oleks vaha lahti ühendada elektripistiku kate ning pista traadist riidepuu tekkinud avausse. Riidepuu abil saate te mõõta, kui palju sügavust on seinas, et paigaldada soojustust antud kohta. Samal ajal saate te ka ülevaate, milline soojustusmaterjal on teie majja juba paigutatud, tõmmates riidepuuga väikese osa soojustusmaterjali august välja.  Loomulikult võite helistada ka majade soojustamisega tegelevasse firmasse, kes saadab kohale enda tehniku ning teeb kindlaks, milline soojustus teil juba on ning mida veel juurde vajate.

Kas te teadsite, et:

  1. Teie maja seinad annavad ära 35% soojusest
  2. umbes 25% soojusest kaob katuse kaudu
  3. teine 25% soojusenergiast lipsab välja läbi uste ning akende

 

Maja soojustamiseks on mitmeid erinevaid võimalusi. Kolm peamist maja soojustamise viisi on järgmised:

Kõige lihsam ning taskukohasem soojustuse parandamsieks on pisikeste pragude kinnipanemine,  kuna pragude kinnipanemise materjale on ehituspoodides laialt saadaval ning selle tööga saab igaüks kerge vaevaga hakkama. Pisikesed praod ning väikesed vahed uste ja akende ümber ei prugi küll silma riivata, kuid need on piisavalt suured, et nende kaudu pääseks majast välja umbes 20% kodusoojusest. Seega on nende pragude kinnipanemine ülioluline selleks, et nende kaudu külm õhk majja tungida ei saaks ning ka soe välja ei pääseks. Selliste piirkondade hulka kuuluvad lisaks uste ja akende pragudele ka võtmeaugud, ningvahed põrandalaudade vahel, mis tuleks samuti hoolega kinni panna, et vältida soojakadu.

Teiseks peamiseks soojakao allikaks on seinad. Maja välisseinad on ehitatud nii, et seal on pisikesed vahet näiteks kahe õhukese telliskivikihi vahel, mille sees olev avaus on ideaalne soojustusmaterjali lisamiseks. Seda tehakse järgmiselt: Välisseintesse puuritakse väikesed augud ning nende kaudu lastakse sisse soojustusmaterjal. Seda kutsutakse puhutud kodusoojustamiseks. Puhutud kodusoojustust soovitatakse tellida elukutseliste soojustajate poolt teenusena, et tagada selle õige paigaldus ning 100% efektiivsus. Seine soojustamine võib säästa teile üle 100€ igal aastal küttearvetelt.

Kui teie majal on aga ka pööning, mis on tühi ning kütmata, siis tuleks ka selle soojustamisele mõelda. Pööningu soojustamiseks tuleb üsna  paks kihti soojustusmaterjali laotada pööningu põrandale. Et tagada piisav soojapidavus, soovitatakse soojustusmaterjali pööningule lisada vähemalt 270 mm ulatuses. Pööningu soojustamise võite te vabalt ka ise ette võtta, kui teil ei ole raskesti ligipääsetavaid või muud moodi keerulisi alasid pööningul, millega võiks siis tegeleda elukutseline paigaldaka. Kui ka pööning on saanud lisasoojustuse, siis võite te enda energiakulutustelt kokku hoida juba üle 200€ aastas.

allikas: www.soojuspump24.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga