Puitaknad või plast

Ilmselt mäletab enamus osa meist veel aega, millal toasooja lisamiseks tuli küttekehale lihtsalt kuuma juurde keerata ning kui palavaks läks, sai aken lahti tehtud, hoolimata sellest, kui palju kulus raha soojuse peale..

Tänaseks oleme kütte arved omal nahal selgeks saanud ning asunud otsima alternatiive, kuidas toad soojaks saaksid ja raha seejuures rahakotti jääks. Ka korteri seina soojapidavus vajab väga tihti järeleaitamist, on suurimaks soojakadude allikaks siiski aken.

Taskukohaseimaks lahenduseks vanade akende väljavahetamisel olid esimesena turule tulnud plastaknad. Hiljem tulid tootevalikusse veel ka puit- ja puit-alumiiniumaknad. Kulus veel veidi aega ning juba pidid aknaostjad teadma vastust, kas parem on Saksa, Soome või Taani tüüpi aknaid; kas tellida tavalised või spetsiaalsed klaasid; kas aken peaks olema varustatud 2- või kolmekordse klaaspaketiga; kas 3-kordse klaasiga aken peaks sisaldama ühte või 2 selektiivklaasi; kas klaaspaketi klaaside vahele tellida argoongaas või sobib ka standardne õhktäidis, kas klaaspaketi vaheliistu laiuseks tuleb võtta 18 mm või leppida peenematega? Kindlasti lõppes paljude klientide tahe end akende hingeeluga nii põhjalikult kurssi viia üsna pea ning telliti „head ja odavad“ aknad. Paraku seisavad need inimesed küllaltki suure tõenäosusega momendil samade küsimuste ees, mis 10-15 a. eest, sest tehtud kulutus ei mõtlegi end tagasi teenida. Et nii ei läheks, püüame käesoleva artikliga asja pisut selgemaks teha ning loodame seeläbi teie aknavalikuid lihtsustada

AKEN – MILLINE ?

Kui akende materjal välja mõeldud, siis tuleks võtta vastu otsus akende tüübi osas. Siin turul on esindatud enamasti Saksa, Soome ja Taani tüüpi aknad. Harva kohtab ka Ameerika-tüüpi aknaid, mille horisontaalselt pooleks jagamisel tekkinud alumist osa saab üles-alla liigutades kasutada. mainin koheselt, et standard lahendusena on soojus- ja müraisolatsiooni näitajad nendel aknatüüpidel enam-vähem võrdsed. Mispärast tuleks aknavalikul lähtuda välimusest, nende sobivusest keskkonda, kasutusmugavusest ja aknale esitatud nõudmistest kvaliteedi osas. Vaata Klaasmerk kodulehelt või küsi nõu www.ehitusfoorum.com

Klaasivalikud

Lisaks standartsetele klaasidele on klaaspaketi koostamisel võimalik kasutada ka toonitud, karastatud või lamineeritud klaase, et rahuldada tellijate vajadusi nii ilu kui turvalisuse järele.

Klaaside mürasummutus

Hea mürasummutus tagab topelt tihend ja eriklaaspakett. Müra isolatsiooni parandamiseks toodetakse aken erineva paksusega klaasidest koosneva klaaspaketiga ja kasutatakse lamineeritud klaase. Erineva paksusega klaasid lasevad läbi erinevaid helisagedusi ning välismüra pääseb raskemini korteri.

Kui turvalised on puitaknad ?

Akna täiendav turvalisus saavutatakse eelkõige klaasi valikuga. Kasutatakse kas lamineeritud või karastatud klaasi ning turvasuluseid. Turvasulused takistavad akna või rõduukse raami lengis asuvatest vastusraudadest välja kangutada, kuna liikuval vastused on T-kujulise peaga. Lisaks saab paigaldada kinnipandud käepideme.

Soome aken

Kui Saksa tüüpi aken on toodetud selliselt, et nendel on vaid üks raam, kus on kahe- või kolmekordne klaaspakett, siis Soome aken valmistatakse kahe eraldi raamiga, seesmine kahekordse klaaspaketi ja välimine ühekordse klaasiga. Välimised ja seesmised aknaraamid on omavahel klambriga ühendatud ning seetõttu saab aken avaneda vaid mõnikümmend sentimeetrit ning sedagi vaid küljele. Kindlasti panete tähele selle ehituse nõrkusi kui mitte varem siis esimese aknapesu ajal kindlasti. Tänu oma arhailisemale konstruktsioonile istuvad Soome aknad enam maalähedase disainiga elamistele.

Eelmiste akende ehitusest tulenevad soojakaod. Vanematel puitakendel ei kasutatud tihendeid ei raami ega klaaside tihendamiseks. Seoses sellega on akende
õhu läbilaskvus tohutult suur. Tulemuseks on oluline
energiakadu, sest soojaks köetud õhk liigub majast välja
(nt. ventilatsiooni kaudu või läbi akende kui tuulealustel
majakülgedel tekkib alarõhk) ning aknast tuleb külm
sisse. Esimene kokkuhoiumeetod on olnud akna raami ja
lengi vaheliste pragude tihendamine. Need, kellel rohkem
pealehakkamist ja oskusi suudavad ka vanadele akendele
paigaldada tihendeid. Teine vanade akende ehituslik nõrkus on kasutatud üksikud klaasid: hermeetilise
kl

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga