Aeda oma kodu ümber tuleb valida hoolega

Piirde otstarve on aia varjamine tuule või kõrvaliste pilkude eest, kuid ka lihtsalt tinglik märkimine, et „Siin on minu maa.” Kui aga teha piirete valimisel vale otsus, võib kasu asemel tõusta hoopis kahju – aia äärde istutatud taimed võivad kärbuda või mädaneda, lisaks võib õuele tulla pöörisena tuul – ning kogu tervikpilt ongi kadunud.

Metallaed – vastupidav ja ilus

Metallaeda peetakse kõige esinduslikumaks ning ühtlasi on see ka kõige kallim piirdeaia lahendus, eelkõige silmas pidades sepistatud metallaedu. Sisuliselt ei ole piiranguid sellele, kuhu metallaedasid paigaldada võiks. Metallaiad sobivad kenasti nii eramajadele, suurematele ja väiksematele parklatele või muudele aladele, mis piirdeaeda vajavad. Metallaia eelis tavalise puitaia ees on veel ka see, et ta on oluliselt esinduslikum, mistõttu on ta ka kallim kui mõned teised aedade lahendused. Tavalisest metallaiast omakorda kallim on veel ka sepistatud metallaed, mis samas võimaldab oma aiale veelgi omapärasema ja  stiilsema välimuse anda. Metallaiad ehk varbaiad valmistatakse üldjuhul nelikanttorust mõõtudega 20 x 20 mm või 15x15mm. Kvaliteetselt viimistletud varbaiad peavad vastu aastakümneid ja on praktiliselt hooldusvabad. Metallaia suureks eeliseks teiste aialahenduste ees on parem vastupidavus, suurem tugevus ja kõrgem turvalisus. Metallaiad on vastupidavad lume koormusele ja on vandaalikindlad. Metallist piiret on tänapäevaste pinnakatetega oluliselt lihtsam keskkonnamõjude eest kaitsta kui puitu. Isegi juba roostetanud aia jaoks leiab poodidest spetsiaalseid värve, mis tuleb kanda tavalise pintsli või värvirulliga otse roostes pinnale.

Puitaed – traditsiooniline kvaliteet

Traditsiooniline puitaed pakub privaatsust, turvalisust ja kaitset liiklusmüra ning tolmu eest. Peale eelnimetatud väga positiivsete omaduste ja soodsa hinna kaasnevad puitpiirdega aga ka mõned ohud, millega on mõistlik seda planeerides arvestada.
Talvel kogub puitpiire enda taha suuri hangi. Maapinna temperatuuri tõustes hakkab lumi altpoolt sulama, kuid ülemised lumekihid vajuvad alla ja muutuvad tihkemaks, haakudes aia väljaulatuvate detailidega. Kui aiapaneel on tugev, annavad järele postikinnitused – aiaelement vajub seni allapoole, kuni toetub maapinnale. Kahju pole väga suur, kuid ette tuleb võtta tüütu remont. Halvemal juhul ei pea konstruktsioon aga lume raskusele vastu ning puruneb. Teine oluline kuluartikkel on puitaia värvkate – selle eluiga ei ole väga pikk. Puhtas linnalähedases keskkonnas võib arvestada, et 5–6 aasta järel tuleb aed üle värvida. Mida saastunum keskkond ning mida lähemal sõiduteele, seda kiiremini autorataste alt paiskuv tolm, soolasegune lörts ja pori värvkattele ladestuvad ning piirde välimuse rikuvad.Igal juhul tasub puitpiirde kasuks otsustamisel vaim, värv ja pintsel valmis panna – laudis vajab kena väljanägemise säilitamiseks oluliselt rohkem hoolt ning tähelepanu kui metall-, sepis- või kiviaed.

Hästi ehitatud kiviaed võib püsida aastasadu, nõudmata erilist hoolt või vaeva, olles iseseisvat kultuurilist väärtust omav ja säilitamst vääriv objekt. Põllu- ja paekivist aiad tekkisid paljude aastate jooksul põllupeenardele ja külavahe- ning karjateede äärde põllult kokku kogutud kividest. Aja jooksul on aiad pikenenud ja suurenenud on ka nende kõrgus. Eesti kultuurmaastikul on kiviaiad olnud üks enampüsivaid elupaiga tunnuseid. Ka tänapäeval ehitatakse maapiirkondadesse kiviaedasid, kuid head spetsialisti, kelle ehitatud aed ka aastasadu vastu peaks, on juba keerulisem leida.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga